ITD – czym jest?

ITD – czym jest?

ITD to mundurowa formacja, która zajmuje się kontrolowaniem szoferów i pojazdów towarowych. Do ich kompetencji zalicza się po pierwsze pilnowanie czy samochody nie mają niedozwolonej wagi, która najczęściej jest zawyżana poprzez przeciążenie aut i czy na pewno stan techniczny aut jest odpowiedni. Urząd, jakim jest ITP powołany został do życia 6

ITD została powołana po to, by spełniać kilka bardzo istotnych zadań, do jakich należy: reperacja bezpieczeństwa na drogach, oddziaływanie na zmotoryzowanych, by przestrzegali oni przepisów ustawowych, zapobieganie rozwojowi nieuczciwej konkurencji, usunięcie zwyrodniałych zjawisk w transporcie drogowym oraz przeciwdziałanie zniszczeniu nawierzchni. Wszystko to powoduje, że polepsza się dodatkowo stan środowiska naturalnego. Dodatkowo inspektorzy specjalizują się również w śledzeniu wykroczeń, które powszechne są w transporcie samochodowym.

Zarządzaniem ITD zajmuje się GITD. Inspektor ów podległy jest ministrowi do spraw transportu. Do ITD zalicza się również siatkę fotoradarów oraz detektory prędkości, które umiejscowione są na skrzyżowaniach oraz aparaty komputerowego poboru odpłatności.

Do standardowych przedsięwzięć, którymi zajmuje się inspekcja drogowa należą inspekcje terenowe, które sieją strach pośród kierowców samochodów towarowych. Do ITD nie zalicza się jednak wyłącznie sprawdzanie pojazdów w trasie, lecz również inspekcja biura, które posiada przewoźnik. Do istotnych zadań ITD należy również trzymanie kontroli nad masowym transportem osób. Wszystko dlatego, aby zagwarantować 100% wiarygodność i gwarancję najlepszej jakości poprzez usunięcie z transportu drogowego pojazdów wadliwych bądź w pewnym stopniu uszkodzonych.

Inspektorzy pozostają w stałej współpracy z takimi organami państwowymi jak SG, służba celna czy drogówka. Również pozostają w kontakcie z innymi inspekcjami, np: weterynaryjna, komercyjna i Państwowa Izba Pracy.

Od końca lat osiemdziesiątych również Inspekcja Transportu Drogowego zajmuje się wydawaniem koncesji na przewóz zagraniczny.