Przyczepę mamy możliwość pożyczyć np. w warsztacie, serwisie jednośladów bądź na stacji benzynowej i przewieźć samodzielnie swój motocykl. Trzeba natomiast być ostrożnym jeśli nie posiadamy doświadczenia w tego rodzaju transporcie gdyż mamy możliwość narazić swój motocykl na zepsucie ewentualnie zadrapanie jeśli np. niestarannie umocujemy go na przyczepie.
By przewieźć motocykl na przyczepce należy dobrze go zabezpieczyć. Samemu można umocować motocykl na otwartej przyczepce w ten sposób:
- Ulokować koło jednośladu w rogu przyczepki.
- Pas spinający przymocować na przednie koło. W miarę możliwośći pociągnąć pas przez spodnią półkę zawieszenia i zamocować o przyczepę po przeciwnej stronie kierownicy.
- Przeciągnąć sznur spinający poprzez siedzisko motocykla i przymocować do podłogi przyczepy.
Przytwierdzanie motocykla jest niesłychanie znaczące, gdyż niespodziewane przemieszczenie się go na przyczepie może mieć poważne reperkusje w postaci wypadku.
Występują także alternatywy wydzierżawienia zawodowej przyczepki zaprojektowanej do przewozu motorowerów, wyposażonej w podjazd oraz zaczep, w którym sytuuje przednie koło. Stawka wydzierżawienia takiej przyczepki to mniej więcej 50 zł za 24 godziny (plus kaucja najczęściej około 200 zł). Na takiej typowej przyczepce można zazwyczaj przewieźć jeden lub 2 jednoślady. Miejmy w pamięci, że potrzebujemy auto z hakiem oraz pasy spinające!
Najbardziej rozwiniętą możliwością jest przyczepka podłogowa z daszkiem ( chroni przed kiepskimi warunkami pogodowymi).
Uwaga: Przyczepka powinna mieć ważne OC!
Uwaga: Prawko kategorii B upoważnia do kierowania samochodem z przyczepą o maksymalnej wadze całkowitej nieprzekraczającej masy własnej samochodu holującego, o ile zsumowana akceptowalna waga całkowita zespołu tych samochodów nie przekracza 3,5 ton.